Niektóre formy pozyskiwania funduszy na leczenie w wyniku traumatycznego wydarzenia czy choroby

 

 

 

W życiu każdego człowieka są chwile szczęśliwe i nieprzewidywalne zwroty sytuacji, w których często załamujemy się i nie potrafimy poradzić sobie z przeciwnościami losu. Instytucje państwowe odmawiają nam pomocy z powodu braku odpowiednich funduszy, miejsc, czy naszej zaawansowanej choroby. Wówczas wydaje nam się, że jesteśmy w sytuacji bez wyjścia, lecz tak naprawdę wszystko zależy od naszego nastawienia do danej sytuacji i pozytywnego myślenia. Istotną sprawą jest wzięcie spraw w swoje ręce i rozpoczęcie działań z pomocą znajomych i najbliższej rodziny. Ważne jest, aby podzielić obowiązki między członków rodziny, znajomych i rozdzielić je tak, aby każdy robił to, w czym czuje się najlepiej.

Ciekawą formą działania są spotkania przy tradycyjnej kawie i tzw. burza mózgów, wówczas zbieramy swoje pomysły i rozdzielamy zadania. Każdy człowiek posiada jakieś talenty, zainteresowania, zdolności i warto to wykorzystać. Jednym z  pomysłów na pozyskanie funduszy na leczenie jest zorganizowanie zrzutki na portalu FACEBOOK, gdzie rejestrujemy się na stronie ZRZUTKA.PL, tam opisujemy naszą sytuację, dodajemy zdjęcia, tworzymy numer konta zbiórki, a wszystko uwiarygodniamy przesłaniem odpowiedniej dokumentacji na portal, aby potwierdzić naszą wiarygodność i doznaną krzywdę. Po załatwieniu tych spraw, udostępniamy naszą zrzutkę jak tylko często się da, robią to też nasi znajomi ze strony Facebooka. Czas zrzutki możemy sami określić, modyfikować ją i przedłużać. Zrzutka prywatna jest całkowicie bezpłatna.

Drugą ciekawą formą jest zorganizowanie licytacji również poprzez stronę Facebook, gdzie tworzymy stronę licytacji, na której wystawiamy rzeczy nowe, rękodzieła, artykuły spożywcze a także usługi. Ważne jest, aby na takiej stronie dokładnie opisać doznaną krzywdę, wstawić zdjęcia i sporządzić regulamin licytacji. Dobrze jest, aby była to jedna licytacja dziennie, wstawiana przez głównego administratora, który określa czas trwania licytacji i sposób odbioru rzeczy. W licytację angażujemy wszystkich znajomych i rodzinę, ponieważ każdy ma w domu coś zbędnego, potrafi coś wykonać, ugotować, przyrządzić i to trzeba wykorzystać. Warto udać się też do pobliskiej piekarni czy fryzjera, gdzie na co dzień korzystamy z ich usług, być może właściciele podarują nam świeżo wypieczone ciasto czy usługę na strzyżenie w postaci karty podarunkowej, bo są to osoby które nas znają. Można też udać się do dużych firm, gdzie w zamian za zrobienie reklamy na stronie licytacji, podarują nam swoje produkty na licytację i tutaj obie strony będą zadowolone. Do firm odlegle położonych piszemy listy wraz z kserokopiami dokumentów potwierdzających doznaną krzywdę.

Inną, ciekawą formą pozyskania funduszy jest wykorzystanie własnych umiejętności, np. opieka nad zwierzętami sąsiadów na ich czas wyjazdu, opieka nad działką znajomych, drobne naprawy domowe w okolicy, sprzątanie po remoncie i nie tylko, wypieki domowe na daną okazję i inne tego typu usługi. Liczy się każdy grosz, a więc warto też dać coś od siebie, angażując przy tym też inne bliskie nam osoby.

Można także zorganizować piknik charytatywny dla osoby poszkodowanej,  mając kawałek wolnego placu w letnim plenerze. Tutaj propozycją mogą być konkursy i zawody dla dzieci oraz dorosłych, urozmaicając to własnymi wypiekami, domową lemoniadą, owocami z działki itp. Przy organizacji tego typu imprez trzeba uzyskać zgodę pobliskich sąsiadów i odpowiednio zabezpieczyć teren. Można też zgłosić się do firm, aby podarowali jakieś fanty na nagrody.

Tak więc pomysłów jest wiele, wszystko należy od naszego nastawienia i zaangażowania. Pamiętajmy o tym, że dobro wraca, a więc warto dawać zawsze coś od siebie innym, bo kiedyś możemy sami potrzebować tej pomocy. Podążajmy  więc przez życie pełni wiary i optymizmu, co na pewno ułatwi nam kontakt z innymi oraz pomoże w realizacji naszych celów.

Opracowanie: mgr Danuta Pietryka, pedagog,

wolontariuszka w Specjalistycznym Centrum Pomocy fundacji Subvenio.

kontakt@subvenio.org.pl tel. 514 025 546