Edukacja cyfrowa dla seniorów.
„Czwarta rewolucja” zmieniła już świat, w którym żyjesz.
Dziś nikt już nie pyta czy edukować cyfrowo, tylko jak to robić skutecznie.
Postęp technologii powoduje intensywne zmiany w obszarach dotyczących podstawowego funkcjonowania w społeczeństwie, takich jak medycyna, usługi, bankowość, czy też edukacja.
Zinformatyzowanie codziennych potrzeb wymaga zatem nieustannego obcowania z elektroniką, a także poszerzania kompetencji związanych z obsługą komputera i Internetu. Bagatelizowanie postępu dzisiejszej technologii, bądź wycofywanie się z aktywnego podążania na nim, prowadzi do trudności w odnalezieniu się we współczesnym społeczeństwie. Dalszą konsekwencją jest
wykluczenie społeczne i idąca za nim samotność, na co w szczególności narażeni są osoby w wieku poprodukcyjnym.
Niezależne badania z 2015 roku przeprowadzone na 3 milionach ludzi dowiodły, że samotność i izolacja społeczna w wieku dojrzałym stwarzają dla zdrowia większe zagrożenie, niż brak aktywności fizycznej, nadwaga, alkoholizm, czy wypalanie 15 papierosów dziennie (Rynek seniora 2016). Antidotum może zatem stanowić edukacja cyfrowa, która pozwala nauczyć się korzystania z technologicznych urządzeń oraz umiejętnego i świadomego poruszania się w Internecie.
Czy wiesz, że…?
Według GUS (2014) Łódź jest jednym z najszybciej starzejących się miast w naszym kraju, zamieszkiwanym przez 168496 seniorów, w tym 122390 kobiet. Wychodząc naprzeciw narastającemu problemu wykluczenia cyfrowego w Łodzi, opracowaliśmy program edukacyjny poszerzający kompetencje informatyczne, które zostały uznane przez Zalecenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej (2006) za jedne z 8 kluczowych kompetencji niezbędnych do życia we współczesnym społeczeństwie.
Edukacja Cyfrowa Seniorów w Łodzi – Aktywni 60+
Celem naszych działań jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu i włączanie seniorów zamieszkujących, bądź pracujących w Łodzi, do grupy korzystającej z zasobów elektronicznych takich jak komputer, tablet, czy smartphone, poprzez przełamywanie lęku przed komputerem, motywowanie do aktywnego użytkowania technologii oraz naukę umiejętności korzystania z e-usług. Wszystko to po to, by zwiększyć jakość Twojego życia i sprostać wymaganiom najnowszych technologicznych udogodnień.
Nasz projekt rozpoczęliśmy w 2012 roku. Wiedza, jaką dysponujemy, umiejętność praktycznego przekazania jej, a także odpowiednia ilość poświęconego czasu, sprawiła, że do 2015 roku zaufało nam 605 osób. W 2016 roku aż 512 seniorów w uczestniczyło w zajęciach komputerowych w ramach programu Aktywni 60+ w Łodzi. Ponadto, przeprowadziliśmy 300 godzin szkoleń komputerowych dla osób bezrobotnych w Tomaszowie Mazowieckim. Nasze doświadczenie pozwala nam coraz lepiej sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających seniorów, dzięki czemu liczba przeszkolonych przez nas osób stale rośnie – od początku 2017 roku cyfrową edukację podjęło z nami już 1216 osób na różnych poziomach zaawansowania. Posługujemy się autorskimi metodami edukacji, stanowiącymi alternatywę dla podręcznikowej wiedzy, dzięki czemu zyskujesz wiedzę praktyczną i wdrażasz się w świat Internetu bez nudnej teorii! Wszystko w przyjaznej, rodzinnej atmosferze – stawiamy na dobre samopoczucie każdego amatora technologii.
W grupie początkującej poszerzysz swoją wiedzę z zakresu podstawowych umiejętności, takich jak korzystanie z wyszukiwarki internetowej, obsługa poczty elektronicznej, komunikatorów wideo, e-zakupy oraz e-usługi publiczne.
Następnie w grupie zaawansowanej zwiększysz swoje kompetencje o wykonywanie płatności elektronicznych, pracę z fotografią cyfrową, a także poznasz funkcjonowanie mediów społecznościowych.
W czasie funkcjonowanie CH Sukcesja w Łodzi działaliśmy w Pracowni Aktywnych „W Łodzi Zawsze Młodzi”.
Wspólnie prowadziliśmy przestrzeń przyjazną dla adeptów cyfrowych zajęć. Dysponowaliśmy 200 metrową pracownią z pełnym, nowoczesnym wyposażeniem elektronicznym. Wspiera nas także fundacja Tech Soup oraz firma EVK, to dzięki ich działaniom nasi specjaliści dysponują sprzętem za niewielką odpłatnością. Współpraca zaowocowała dynamicznym rozwojem środowiska wirtualnego, cyfrowych abiturientów, chcących rozwijać swoje umiejętności.
Powstrzymaj wykluczenie cyfrowe raz na zawsze – poznawaj Internet, poszerzaj swoje horyzonty oraz wspieraj rówieśników poprzez dzielenie się nową wiedzą razem z nami!
Pamiętaj, że dołączając do naszych warsztatów masz pewność, że trafisz w ręce prawdziwych profesjonalistów. Wśród trenerów są zarówno inżynierowie informatycy, nauczyciele, jak i praktycy, którzy doskonale wiedzą, jaki materiał powinni Wam przekazać, a także jak nim operować, by dzielenie się wiedzą było najefektywniejsze. Wartościowe jest również bogate doświadczenie naszych trenerów w różnorodnych projektach, takich jak : Polska Cyfrowa Równych Szans. W projekcie PCRS edukatorzy zwani Latarnikami, zorganizowali i przeprowadzili szkolenia w których udział wzięło prawie 300 000 seniorów zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. Metodologia wypracowana w tym projekcie towarzyszy także naszym specjalistom – wszystko po to, by nasze działania mogły jak najlepiej pomóc Tobie i Twoim bliskim.
Nie czekaj! Zmieniaj świat na lepsze i dołącz do grona ponad 4 tysięcy przeszkolonych seniorów i rozpocznij swoją przygodę z komputerem już dziś – zapraszamy! 🙂
W roku 2021 prowadzimy projekt „Działam w sieci – bezpiecznie i aktywnie”, dofinansowany ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025

W ramach projektu prowadzimy lekcje obsługi komputera i smartfona dla kameralnych grup 2-3 osobowych. Dodatkowo organizujemy indywidualne konsultacje dotyczące korzystania z nowoczesnych technologii. Wszystkie spotkania odbywają się w siedzibie Fundacji przy Al. T. Kościuszki 106/116 lok. 1U (budynek Specjalistycznego Centrum Pomocy) oraz na terenie Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej przy ul. Rewolucji 1905r. 52 (sala H002).
Mikrogranty dla Seniorów.
Zapraszamy na bezpłatne konsultacje w zakresie korzystania z komputera i smartfona. Zadanie adresujemy do 20 osób w wieku 60+. Każdy uczestnik może skorzystać z 2 godzin konsultacji. Zapisy prowadzimy telefonicznie w dni robocze pod numerem 501988014 lub 699944222.
Liczba godzin pozostałych do wykorzystania (stan na 10.09.2023): 6