Jak wygląda wizyta u psychologa?

Z jakiegoś powodu, Polacy – choć nie tylko – nadal bardzo obawiają się wizyt u psychologa. Najczęstszą reakcją na zbliżającą się pierwszą sesją u psychologa jest stres. Wynika on głównie z braku wiedzy – nie mamy pojęcia czego się spodziewać, nie znamy specjalisty, do którego się udajemy oraz nie wiemy, jak mówić o tym, co nas trapi. Boimy się tego, co psycholog może o nas pomyśleć, negatywnej „łatki”, którą może nam przykleić oraz zastanawiamy czy nasze problemy nie zostaną uznane za błahe. Z pewnym dyskomfortem wiąże się także myśl, iż o naszych osobistych, często intymnych przeżyciach i problemach będziemy opowiadać osobie całkowicie nam obcej.

W obawach tych nie jesteśmy sami – podobne odczucia towarzyszą zdecydowanej większości osób przed ich pierwszym kontaktem z psychologiem lub terapeutą. Na szczęście, często już po pierwszej wizycie okazują się one zupełnie bezpodstawne i nieuzasadnione.

Praca psychologa to codzienne, wielogodzinne wsłuchiwanie się w problemy, trudności oraz historie o najrozmaitszych przeciwnościach losu. Nie ma więc takiego tematu i takiego problemu, który mógłby uznać za trywialny i nie warty uwagi. Pamiętaj – psycholog jest po to by Ci pomóc. Oferuje swój czas oraz kompetencje, abyś po wizycie w jego gabinecie poczuł ulgę i wyszedł z niej z lepszym samopoczuciem.

Niestety – a może na szczęście – psycholog nie czyta w myślach i wie tylko tyle, ile sam zdecydujesz się mu zdradzić. To wcale nie oznacza, że podczas pierwszej wizyty powinieneś opowiedzieć mu całe swoje życie i szczegółowo opisać wszystkie swoje problemy. Wraz z rozwojem waszej relacji, opartej na wzajemnym zaufaniu, poczujesz się na tyle bezpiecznie, aby zacząć powoli odkrywać się. Jeśli nie będziesz chcieć, jeśli nie będziesz gotów mówić, psycholog zaakceptuje to i nie będzie naciskał. Cierpliwie poczeka na moment, kiedy zdecydujesz się przed nim otworzyć.

Pierwsza wizyta u psychologa to najczęściej rodzaj konsultacji mających na celu sprawdzenie czy dany psycholog będzie mógł Ci pomóc. Jeśli nie, poleci Ci do kogo należy się zwrócić i jakiego wsparcia szukać. Gdy jednak okaże się, że Wasza relacja ma szansę się rozwinąć i nawiążecie nić porozumienia, przejdziecie do ustalenia form dalszej pracy, a także ustalenie jej zasad.

Jeśli chcesz dobrze przygotować się do pierwszej wizyty u psychologa, zastanów się, jakie problemy są dla Ciebie najważniejsze, od czego chciałbyś zacząć i jakie kwestie poruszyć. Rolą psychologa będzie stworzenie warunków, które sprawią, że w jego towarzystwie będziesz czuł się swobodnie, a towarzyszący stres nie uniemożliwi ci zdobycia wsparcia, jakiego szukasz.

Pamiętaj – zgłaszając się do psychologa możesz sobie pomóc!

Jeśli jesteś osobą poszkodowaną przestępstwem lub członkiem rodziny takiej osoby, możesz umówić się na BEZPŁATNĄ WIZYTĘ U PSYCHOLOGA.

Umawianie wizyt:

-poniedziałek, środa, czwartek, piątek w godzinach 8-18,

-wtorek w godzinach 8-20.

Nr tel.: 514 025 546

Zapraszamy!