Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra – czym to się je?

Szukając wsparcia i pomocy ze strony specjalisty często natykamy się na rozmaitych specjalistów, których nazwy i tytuły wydają się nam niezrozumiałe i które często mylimy lub nie rozróżniamy. Czym więc różnią się one od siebie i do kogo udać się z daną trudnością?

Mianem PSYCHOLOGA określa się każdego absolwenta, który swój tytuł uzyskał po pięcioletnich studiach uniwersyteckich. Opierając się na zdobytej wiedzy akademickiej, bada on oraz udziela wsparcia i poradnictwa dorosłym, dzieciom oraz młodzieży. Psycholodzy często posługują się testami psychologicznymi, które wspomagają jego pracę z pacjentami. Chcąc dalej się kształcić psycholodzy często wybierają kolejne, dodatkowe studia. Do najbardziej popularnych zaliczane są takie ścieżki kariery jak specjalizacja kliniczna oraz studia psychoterapeutyczne. PSYCHOLOG KLINICZNY posiada praktyczne doświadczenie na oddziałach psychiatrycznych i jest specjalistą w zakresie diagnoz różnorodnych zaburzeń psychicznych.

PSYCHOTERAPEUTA to osoba, która po studiach ukończyła dodatkowy, czteroletni kurs z zakresu psychoterapii, zdała obowiązkowy egzamin i posiada wieloletnie, udokumentowane doświadczenie w pracy terapeutycznej. Psychoterapeuta jest pod stałą opieką superwizora, z którym konsultuje swoją pracę. W trakcie regularnych spotkań z klientami pomaga im zbudować satysfakcjonujące relacje z innymi i nauczyć się żyć w zgodzie z samym sobą. W swojej pracy stosuje on szereg terapeutycznych metod wsparcia i pomocy, sprawdzonych oraz wypracowanych przez lata.

Zupełnie inaczej wygląda praca PSYCHIATRY. Jest on bowiem absolwentem studiów medyczych, który zdobył specjalizację z zakresu psychiatrii i swojego fachu uczył się na oddziałach psychiatrycznych lub w szpitalach psychiatrycznych. W odróżnieniu od psychologów lub terapeutów, ma on uprawnienia do wystawiania recept na leki oraz skierowań do szpitali bądź na rehabilitację. Wizytę u psychiatry zaleca się wtedy, kiedy istnieje ryzyko poważnych zaburzeń psychicznych lub psychopatologii wymagających wnikliwej diagnozy i stosowania środków farmakologicznych.

Kiedy więc osoba ma kłopoty związane z codziennym funkcjonowaniem czy też boryka się trudnościami z snem, nastrojem, odżywianiem lub szeregiem innych problemów, niezastąpiona okazuje się być pomoc psychologa lub psychoterapeuty, z psychiatrą. Często bowiem tylko kompleksowa pomoc przynosi zamierzony efekt i jest skuteczna.

Jeśli jesteś osobą pokrzywdzoną przestępstwem lub członkiem rodziny takiej osoby możesz umówić się na bezpłatną wizytę u psychologa.

Zapisy pod numerem telefonu 514 025 546.

– Poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godzinach 8-18,
– Wtorki 8-20.

Zapraszamy!