Rehabilitacja biodra Łódź.

Rehabilitacja biodra Łódź.

 

Spotkania możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem:

 

501 597 923

 

Staw biodrowy tworzy głowa kości udowej i panewka kości miedniczej.

Anatomia stawu biodrowego

Z wiekiem dochodzi do zurzycia się stawu. Chrząstka stawowa ulega wytarciu, powierzchnie stawowe stają się chropowate, tworzą się wyrośla kostne zwane osteofitami. Pojawia się ból, ograniczenie funkcji.

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego
Zwyrodnienie biodra

Dzieje się to na skutek nadmiernego obciążenia stawu i nadmiernie napiętej torebki stawowej. Dochodzi do upośledzonej wymiany tlenu w chrząstce stawowej. Zakres ruchu się zmniejsza kolejno dla:
– rotacji wewnętrznej,
– odwodzenia,
– zgięcia,
– wyprostu,
– rotacji zewnętrznej.
Pierwszymi oznakami zwyrodnienia jest właśnie ograniczenie ruchu, twardzy opór końcowy, ból.
Próbując spowolnić proces zwyrodnieniowy, pracujemy nad zwiększeniem zakresu ruchu, rozciągając jednocześnie torebkę stawową.

Rehabilitacja biodra Łódź.

Rotację wewnętrzną zwiększamy sami przy pomocy siadu płotkarskiego lub z pomocą partnera w leżeniu przodem. Zawsze pamiętajmy aby fazę rozciągania utrzymać do 30 sekund, powtarzając 5 razy.

Rehabilitacja biodra Łódź. Subvenio.
Rotacja wewnętrzna biodra
Rehabilitacja biodra Łódź. Subvenio.
Rotacja zewnętrzna biodra
Wyprost biodra
Rehabilitacja biodra Łódź. Subvenio.
Odwodzenie biodra
Zgięcie biodra
Rehabilitacja biodra Łódź. Subvenio.
Zgięcie biodra

Dla zwiększenia siły obręczy biodrowej, stosujemy ćwiczenia wzmacniające. Wzmacniamy odwodziciele stawu biodrowego – głównie mięsień pośladkowy średni i naprężacz powięzi szerokiej; mięśnie prstujące – mięśnie pośladkowe wielkie; przywodziciele a pośrednio mięśnie dna miednicy.

Rehabilitacja biodra Łódź. Subvenio.
Wzmacnianie mięśnia pośladkowego średniego
Rehabilitacja biodra Łódź. Subvenio.
Wzmacnianie mięśni pośladkowych wielkich
Wzmacnianie mięśni rotatorów wewnętrznych

Endoproteza to inaczej sztuczny staw, który w postaci implantu zastępuje nasz naturalny. Zabieg endoprotezoplastyki polega więc na usunięciu zdegradowanych i zużytych elementów stawu biodrowego i zastąpieniu ich sztucznymi częściami. Endoprotezy zbudowane są z metali obojętnych dla organizmu pacjenta takich jak tytan, które minimalizują ryzyko odrzucenia implantu. Endoproteza składa się z trzpienia, który wprowadzany jest do kanału szpikowego kości udowej i to na nim osadzona jest kulista głowa, która umożliwia wykonywanie ruchów. Dodatkowo w skład endoprotezy wchodzi komponent panewkowy w postaci  wydrążonej półkuli, który implantowana jest w miejsce naturalnej, kostnej chorej panewki stawu biodrowego i to pomiędzy nią a głową dochodzi do ruchu.