„W jaki sposób można poprawić jakość życia pacjentów po wypadkach
i nie tylko?”
Zmagając się z ciężką chorobą czy niepełnosprawnością często brakuje nam wiedzy na temat właściwej rehabilitacji, pielęgnacji ciała osoby poszkodowanej przez los. Wówczas po powrocie do domu ze szpitala jesteśmy bezradni wobec wyzwań jakie czekają nas podczas życia codziennego pacjenta-rehabilitacja, pielęgnacja, odżywianie, właściwe zaopatrzenie rany odleżynowej jeśli już się pojawiła lub jak zapobiegać. Szukamy skutecznej pomocy w internecie, u znajomych, które często mają mało wspólnego z fachowym podejściem do sprawy. Niejednokrotnie takie wskazówki mogą też przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta.
Gdzie szukać informacji, które w sposób właściwy i profesjonalny pomogą rodzinie i pacjentowi.
Poprawa jakości życia pacjenta to jedna z wielu celów, którymi kieruje się firma medyczna ConvaTec.
Przedstawiciele Medyczni firmy ConvaTec w sposób profesjonalny, bezpłatny świadczą pomoc w doradztwie z zakresu doboru opatrunków specjalistycznych jak i sprzętu stomijnego.
Współpracują z placówkami medycznymi, szpitalami, lekarzami, pielęgniarkami jak również rodzinami pacjentów po to, aby poznać problem i wspólnie ustalić program efektywnej edukacji i leczenia. Ważne jest tutaj stworzenie zespołu interdyscyplinarnego, w skład którego wchodzi ścisła współpraca z pacjentem, rodziną, lekarzem, pielęgniarką, psychologiem, rehabilitantem czy dietetykiem. Istotny jest odpowiedni dobór opatrunku specjalistycznego czy sprzętu stomijnego, przy właściwej diecie, bezpiecznej rehabilitacji, podejściu wyedukowanego personelu i właściwemu nastawieniu psychicznego pacjenta. To są kluczowe wyznaczniki do poprawy jakości życia pacjenta.
Ważne jest aby personel sprawujący opiekę nad osobą chorą był odpowiednio wyedukowany z właściwym holistycznym podejściem do pacjenta, wówczas proces leczenia przebiega w szybszym tempie niż było to zamierzone.
Pomocnym doświadczeniem w dziedzinie leczenia ran jest dzielenie się swoimi osiągnięciami przez lekarzy, pielęgniarki z przebiegu gojenia ran, z którymi możemy zapoznać się na łamach czasopism: „InfoRanek”, „Nasza Troska” czy na stronie www.mojarana.pl
Warto więc zawsze zasięgnąć opinii ekspertów, gdy mamy jakieś pytania czy dylematy dotyczące opieki nad osobą chorą czy niepełnosprawną.
Wskazówki dla osób dotkniętych problemem ran:
- Odwiedź lekarza pierwszego kontaktu lub specjalistę (chirurg, onkolog i inny) i poproś, aby przygotował dla Ciebie plan leczenia rany. Warto by było, aby wszystko co mówi lekarz zapisywać.
- Opatrunki specjalistyczne w przypadku ran przewlekłych są refundowane – lekarz wypisuje receptę na opatrunki specjalistyczne z zaznaczeniem odpłatności (30%). Opatrunki można zakupić również bez recepty (odpłatność 100%).
- Chcąc zasięgnąć więcej informacji nt opatrunków, sprzętu stomijnego zleconych przez lekarza można skontaktować się
z bezpłatną infolinią ConvaTec 800 120 093
gdzie dyżurujące pielęgniarki odpowiedzą na nurtujące Cię pytania.
- Istnieje możliwość bezpłatnej wizyty Przedstawicielki Medycznej w domu pacjenta.
- W procesie rekonwalescencji, leczenia ran ważna jest odpowiednia dieta, dlatego skontaktuj się z dietetykiem lub diabetologiem (w przypadku cukrzycy) i opowiedz o swoim problemie.
- Zapraszam do odwiedzenia strony mojarana.pl ,tam dowiesz się więcej o leczeniu ran.
- Pamiętaj, że Twój sukces, postęp w leczeniu będzie nagrodą i satysfakcją dla wszystkich osób biorących udział w poprawie Twojego stanu zdrowia.
- Pamiętajmy również o tym, że kluczowym elementem poprawy jakości życia pacjentów jest współpraca całego zespołu biorących udział w leczeniu (lekarz, pielęgniarka, rehabilitant, rodzina)
Artykuł ten powstał w oparciu o własne doświadczenia, związane z wypadkiem najbliższej mi osoby.
Autor artykułu: mgr Danuta Pietryka
Pedagog, wolontariuszka fundacji „Subvenio”